Projekt edukacyjny w klasie II gimnazjum pt: „JAK ZŁAPAĆ DESZCZ I CO Z NIM ZROBIĆ?

Ośmioro uczniów gimnazjum wzięło udział w realizacji projektu edukacyjnego pt: Jak złapać deszcz i co z nim zrobić?

Celem projektu było  zaprojektowanie dwóch modeli, dzięki którym będzie można złapać wodę opadową, a następnie ją wykorzystać oraz zaprezentowanie uczniom klas I – III szkoły podstawowej działania modeli do łapania wody opadowej oraz  prezentacji dotyczącej wód opadowych, oraz formy oszczędzania wody.

Podczas realizacji projektu uczniowie  poszerzyli wiedzę na temat wód opadowych, ich właściwości i zastosowania, rozwinęli umiejętności współpracy w grupie i odpowiedzialności, oraz doskonalili umiejętność autoprezentacji.

Wodę deszczową, która spływa z dachu domu możemy w łatwy sposób gromadzić na posesji
 i wykorzystywać w ogrodzie – np. do podlewania roślin lub przy pracach porządkowych na posesji. Takie rozwiązanie jest stosunkowo niedrogie w realizacji, przyniesie nam za to spore korzyści dla portfela i odciąży środowisko naturalne. Uczniowie pod okiem nauczycieli zaprojektowali dwie propozycje modeli do zbierania wody opadowej. Na początku zgromadzili potrzebne materiały: butelki po wodzie 5 litrowej, stare ławki szkolne, blaty szkolne, gonty, farby do malowania blatów, rynny. Praca rozpoczęła się w październiku gdzie opiekunowie projektu określili zasady współpracy
i podzielono się zadaniami. Następnie z pomocą  nauczycieli krok po kroku uczniowie realizowali projekt. Podsumowaniem projektu było zaprezentowanie dowodów swojej pracy na festiwalu nauki, który odbył się w naszej szkole 16 grudnia 2017 r.