PROJEKT EDUKACYJNY

Nasza szkoła na III Galerii Geocoinów III  Legnicy – udział w projekcie edukacyjnym

Uczniowie z klas gimnazjalnych naszej szkoły w sobotę 26.11.2016r. wzięli udział w warsztatach tworzenia własnych geocoinów oraz wystawie woodcoinów największych działaczy Geocachingu na Dolnym Śląsku. Po wykonaniu swoich Geocinów  odbyło się poszukiwanie nowych skrytek w Parku Miejskim w w Legnicy. Naszym uczniom udało się znaleźć wszystkie! W imprezie zorganizownej przez Legnickie Stowarzyszenie Geocaching Polska wzięło udział prawie 200 osób z  Dolnego Śląska..Geocacher to poszukiwacz  skrytek (z angielskiego geocach). Zabawę obsługuje światowy serwis geocaching.com gdzie można zobaczyć i pobrać podstawowe informacje do poszukiwania za pomocą systemu GPS ukrytych skarbów. Na świecie jest prawie 3 miliony keszy, w Polsce jest ich ponad 34 tysiące. Poszukują ich prawie 6 milionów graczy! Nie są to tylko pudełka z zamkniętym notatnikiem, przede wszystkim to zabawa zachęcająca do wyjścia z domu w celu poznania ciekawych miejsc rozwiązania zagadek i przeżycia emocji. Odnalezienie skrytki nie zawsze jest łatwe, czasami trzeba użyć łodzi, sprzętu wspinaczkowego lub nieźle gimnastykować umysłem by rozwiązać zagadkę. Dla każdego coś innego.- Geocaching w Polsce się dopiero się rozwija, ale dość intensywnie. Okazuje się, że spotkanie poszukiwaczy skrytek to też skrytka i nazywa się z angielskiego eventem. Na  naszym spotkaniu tworzono geocoiny czyli pięknie wykonany przedmiot przypominający monetę  Najczęściej są to przedmioty metalowe, ale na naszym wyjątkowym wydarzeniu tworzymy je z drewna, gliny lub innych plastycznych materiałów by uwolnić swoje talenty - dodaje. Geocoiny posiadają specjalny kod, który służy do śledzenia. Dzięki temu możemy takim przedmiotom podróżnym nadawać cel np. odwiedzenie wszystkich stanów Ameryki i przekazywać go za pośrednictwem skrytek i poszukiwaczy w kierunku USA. Ale tych pięknych prac wykonanych w trakcie wydarzenia rzadko kto chce się pozbyć. Za to na wydarzeniu są one licznie prezentowane. Geocoiny na legnickim wydarzeniu były wykonywane metodą decoupage powstawały na drewnianych krążkach. Jak to robić instruowały dwie animatorki z Krainy Łęgów Odrzańskich, Joanna Rogulska i Mila Pęcherek. Wydarzenie Galeria Geocoinów III zostało sfinansowane z środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu pn. „Geocaching sposobem na mobilne społeczeństwo obywatelskie” realizowanego przez Stowarzyszenie Geocaching Polska. Wyjazd na imprezę do Legnicy jest początkiem powstania w naszej szkole grupy „ Geocachingowej” do której zapraszamy wszystkich chętnych!

Uczniowie uczestniczący w wydarzeniu: A.Hawrylak, M.Kraus, Sz.Lis, A.Oksanicz, B.Zasański, J.Szczepny, Z.Chodorowska, P.Łubkowski .

Opiekunowie: J.Lis, P.Ryszczuk